0

Способи вирощування кави

Стосовно кави, вирощеної в тіні, існує декілька думок. З позитивних моментів - напій виходить більш смачним, якісним, має виражену солодкість і щільне тіло. Крім того, тіньовий спосіб вирощування кавового дерева благотворно впливає на екологію. В цьому випадку не потрібно вирубувати ліс під величезні плантації, екосистема не порушується. Опале листя удобрює ґрунт, а птахи оберігають рослини від комах-шкідників. Застосування добрив і пестицидів теж не актуально. Але з іншого боку фермер отримує набагато менше врожаю, що не дуже вигідно в плані ведення бізнесу. Ягід на гілках формується менше, а збирати їх треба тільки руками.



Способи вирощування кави

Каву вирощують або під прямим сонячним світлом, або в тіні інших рослин. Насправді кавове дерево є тіньолюбним і краще себе почуває серед іншої рослинності. Недарма його батьківщиною стали ефіопські тропіки, де і тепер можна виявити дикорослу арабіку. Але коли попит на кавові зерна зріс, фермери організували плантації під прямими променями сонця, на відкритих територіях. Таким чином вдається отримати більше врожаю за меншу кількість часу.

Тіньова кава - порятунок кавової індустрії

Тіньове вирощування кави використовується не в усіх країнах. Як правило, це Ефіопія, Гватемала, Мексика, Нікарагуа. Такий принцип вирощування дозволяє зберегти ліси, оскільки рослинам не доводиться вести конкуренцію за сонячне світло. До посадок прилітає безліч пернатих, які є природним ворогом комах. Ті дерева, що ростуть по сусідству, дають плоди й паливо. Тобто фермер має можливість отримати додатковий ресурс на період дозрівання кавових ягід.


Смакові характеристики "тіньових" зерен виразніші, сукупні. Це явище можна пояснити повільним формуванням плодів, завдяки чому накопичується більше поживних компонентів. Однак з цієї ж причини аграрію доводиться приділяти багато часу на збір врожаю, адже всі дії виконуються вручну. А така праця оцінюється дорожче, що призводить до підвищення вартості готового продукту.



Коли кава виростає на відкритій ділянці, ягоди достигають швидше, але їх смак стає не настільки складним і багатим. Якість чашки поліпшується за рахунок тіньового вирощування. Напій в останньому випадку набуває густого тіла й більш інтенсивного букета. Хоча з іншого боку його смак формується і під впливом інших факторів (грунту, висоти зростання, кліматичних умов). Так що "сонячна" кави, безсумнівно, теж характеризується досить високою якістю.


Існує припущення, що тіньовий метод в майбутньому може стати основним для культивації кавових дерев. Приблизно через 3 десятиліття придатних для арабіки територій буде вдвічі менше, ніж зараз. А виною тому зміни клімату: вже сьогодні спостерігається зниження кількості опадів і підвищення температури повітря. Якщо погодні умови залишаться такими ж, садити каву на відкритій землі виявиться неможливим, оскільки арабіка не здатна адаптуватися до настільки сухого клімату.