Процес вирощування кавових дерев дуже цікавий і делікатний. Спочатку зерна, здобуті зі стиглих ягід, пророщують у ґрунті. Для цього плоди позбавляють м'якої оболонки, просушують, і тільки потім поміщають під тонкий прошарок субстрату. Перші паростки з'являються приблизно через 40 днів. Листок маленького пагінця схожий на каску, тому рослину на цьому етапі в побуті прозвали “солдатиками”. Про решту подробиць ви можете дізнатися в нашій статті.
“Ясла” та пересадка на плантації
По завершенні пророщування зернятка переселяють у так звані ясла. Мішки з тканини наповнюють ґрунтом, в який доданий гній або кавова шкірка, що залишилася після обробки ягід. Насіння висаджуються в отриманий субстрат на глибину в декілька сантиметрів.
Ясла, як правило, займають окреме місце на ділянці. Мішечки встановлюють рядами, вздовж периметру споруджують невелику огорожу. Парканчик використовується як опора для навісу, що захищає рослини від палючого сонця та дощів. На такий плантації кавові деревця ростуть протягом 8-10 місяців.
Коли висота саджанців досягне 50-60 см, їх готують до пересадки на основну плантацію. В землі роблять лунку, розрізають мішечок і поміщають в неї рослину разом з кореневою системою. Таким способом запобігають пошкодженням, а саджанець краще адаптується до нового середовища.
Життєві цикли кавового дерева
Перший урожай можна зібрати через пару років після пересадки деревця, і він доволі скупий. На цій фазі життя рослини розраховують п'ятирічними циклами. Протягом 3 років ягід з'являється все більше, однак впродовж пари таких сезонів врожайність помітно знижується. Дерево вкорочують на 50 см, щоб виросло нове стебло. Цикл починається заново. Підрізування виконують не більше 6 разів. Старі насадження (у віці 30-40 років) не піддаються штучному плодоношенню.
Циклічність кави в різних країнах відрізняється. Деякі культиватори не обрізають стовбури повністю, але дозволяють зростати дереву до висоти 2 м. У природі воно досягає декількох метрів, а плодоношення таких зразків триває протягом 25-30 років. Якщо рослина більше не здатна формувати ягоди, вона підлягає заміні новим саджанцем. На великих плантаціях вдається вирощувати одночасно десятки сортів, причому ділянки регулярно оновлюються.
Для захисту насаджень від спеки та вологи поруч можуть бути висаджені фруктові та інші види дерев. З однієї рослини в рік збирають близько 500 г зерен, середній показник збору з ділянки становить 70 кг. Плоди зривають руками і кладуть в плетені кошики. Механічне складання врожаю можливе в тому випадку, якщо кава не найвищої якості.